Submitted by yeahokaythanks t3_yl7efg in nottheonion
Tales_Steel t1_iv02n1t wrote
Reply to comment by neotericnewt in Warning issued over TikTok trend that turns candles into heaters by yeahokaythanks
Recently saw a guy doing the math ... compare the price of a pound of heating oil with the price of a pound of these candles. The candles cost more and heat less.
Dismal-Run-697 t1_iv5ud6e wrote
Makes sense since the candles are made of oil. Buying candles is just buying oil with extra steps.
Tales_Steel t1_iv6850k wrote
Paraffin also heats less per pound then normal heating oil. So it costs more and heats less.
Viewing a single comment thread. View all comments