Submitted by HarpPgh t3_11aiqge in pittsburgh
UnfinishedYuengling t1_j9vkf4f wrote
There is also the cost of product. Suppliers like UNFI, Sysco, etc charge more per unit if it's not a sure deal like Giant Eagle or RiteAid, etc. And if it's a local product, customers don't want to admit food could cost that much (living wages, no pesticides, etc etc etc). Sorry, lot of etcs. I personally wish there was a Bryant St Market in every neighborhood, and/or dream of running my own- but I'm not made of money.
Viewing a single comment thread. View all comments